top of page

BETON TEST - TOMOGRAFİSİ

Beton Yapıya Sıfır Hatayla Tomografi Artık Mümkün


Bursam NDT tarafından Türk beton sektörünün hizmetine sunulan Mira A1040 Ultrasonik Tomografik Beton Testi cihazı, pals-eko tekniği ile tek bir taraftan ve hiçbir zarar vermeden malzemenin tamamına ulaşarak durumu hakkında sıfır hatayla sonuç veriyor.

Bursam NDT Tıbbi ve Metalurji Cihazları San. Tic. Ltd. Şti., Türk beton sektörünü Mira A1040 Ultrasonik Tomografik Beton Testi cihazı ile tanıştırdı. Sıfır hatayla betonun tomografisini çeken A1040 Mira, birçok bakımdan dünyada ve Türkiye'de bir ilki teşkil ediyor. A1040 Tomograf, beton ve betonarme gibi malzemelerin içyapılarını görüntüleme uygulamalarında pals-eko tekniği ile tek bir taraftan malzemenin tamamına ulaşarak içerisindeki delikler, çatlaklar, bozukluklar, peteksi Yapı, hataların pozisyonları ve diğer iç malzemeler ile betonun içerisindeki demirlerin durumlarını belirliyor. Sıfır hatayla çalışan cihazın diğer en büyük avantajıysa, malzemenin içyapısını görebilme ve test sonuçlarını kolaylıkla anlayabilmek için gerçek zamanlı görüntüleme sistemine sahip olması.

Türk beton sektörünü Mira A1040 Ultrasonik Tomografik Beton Testi cihazı ile tanıştırmanın haklı gururunu taşıdıklarını söyleyen Bursam NDT Ar-Ge ve Teknik Sorumlusu Sinan Özcan, sıfır hatayla betonun tomografisini çeken A1040 Mira'nın birçok bakımdan Türkiye'de bir ilki teşkil ettiğini belirtti. A1040 Mira'nın çok fonksiyonlu sıralı odaklama sistemli düşük frekanslı lineer tomografi cihazı olduğunu kaydeden Sinan Özcan, "Düşük frekans ultrason aralığında tahribatsız test uygulamalarında ve tomografik metot sinyal işlenmesinde kullanılır. A1040 Tomograf, beton ve betonarme gibi malzemelerin içyapılarını görüntüleme uygulamalarında pals-eko tekniği ile tek bir taraftan malzemenin tamamına ulaşarak içersindeki delikler, çatlaklar, bozukluklar, peteksi Yapı, hataların pozisyonları ve diğer iç malzemeler ile betonun içerisindeki demirlerin durumları belirlenebilir" dedi. Gerçek zamanlı görüntüleme

Sinan Özcan, cihazın en büyük avantajının malzemenin içyapısını görebilme ve test sonuçlarını kolaylıkla anlayabilmek için gerçek zamanlı görüntüleme sistemi olduğunu vurguladı. A1040 Mira'nın betonun tümünden ard arda ölçümler alarak hepsini tek bir parça halinde sunduğunun altını çizen Sinan Özcan, tüm bu analizler süresince betona ya da demire hiçbir şekilde zarar verilmediğine de dikkati çekti. Rusya üretimi olan cihazın Ar-Ge çalışmasının Almanya'da yapıldığını dile getiren Sinan Özcan, sıfır hatayla bütüne yönelik sonuç veren A1040 Mira'nın, eski ve yeni binaların yanı sıra köprü ve tünellerde su geçirmez betonların kontrolünde kullanıldığını vurguladı. Sinan Özcan, şu an için tanıtım faaliyetlerini yürüttükleri A1040 Mira'nın, Yeni Yapı Denetim Yönetmeliği'nin çıkmasıyla birlikte resmi dairelerden özel sektöre kadar geniş bir kitle tarafından tercih edileceğini söyledi.

Bu yılki büyüme hedefi yüzde 50

Firma olarak 2018'de bir önceki yıla oranla yüzde 30 büyüdüklerini, bu yıl büyüme hedeflerinin ise yüzde 50 olduğunu vurgulayan Sinan Özcan, ulusal bir şirket olmalarına karşın önümüzdeki dönemde başta Rusya olmak üzere diğer komşu ülkelere açılmak istediklerini ifade etti.

Bugün 750 metrekare kapalı alanda 8 personelle hizmet veren Bursam NDT, tahribatsız muayene cihazlarını Türkiye'de üretip geliştirmek amacı ile 2005 yılında Azeri asıllı Rus işadamı Yaver Samedov tarafından Bursa'da kuruldu. Bursam NDT, yine tahribatsız muayene alanında müşteri ihtiyaçlarının çözümüne yönelik direkt müşteriye özel tasarımlı cihazlar ve prop sistemleri de yapıyor. Firma ayrıca, beton test cihazları, sertlik ölçüm cihazları, çekme kopma test cihazları, ultrasonik kalınlık ölçüm cihazları, kaplama (boya), kalınlığı ölçüm cihazları, yüzey pürüzlülük ölçüm cihazları, vibrasyon test cihazları, dinamometreler, torkmetreler, boya kontrol ve test cihazları, çevresel ölçüm cihazları, el tipi ölçü aletleri gibi test cihazlarının mümessilliğini yaparak satışını gerçekleştiriyor. Firma, tahribatsız muayeneler için GOST ve EN sertifikası da veriyor.

A1040 Mira'nın sıfır hatayla bütüne yönelik sonuç verdiğini söyleyen Bursam NDT Ar-Ge ve Teknik Sorumlusu Sinan Özcan, cihazın eski ve yeni binaların yanı sıra köprü ve tünellerde su geçirmez betonların kontrolünde kullanıldığını belirtti. Sinan Özcan, şu an için tanıtım faaliyetlerini yürüttükleri A1040 Mira'nın, Yeni Yapı Denetim Yönetmeliği'nin çıkmasıyla birlikte resmi dairelerden özel sektöre kadar geniş bir kitle tarafından tercih edileceğini kaydetti. ​

Satış Hizmeti verdiğimiz Beton Test Cihazları
bottom of page